AVEVA MES – mis see on ja milleks seda vaja on?

Aveva MES

Tootmissektor otsib alati lahendusi, mis muudaksid töö lihtsamaks, suurendaksid efektiivsust, hoiaksid ära vigu ja seisakuid. AVEVA MES (manufacturing execution system – tootmisjuhtimise süsteem) on just selline lahendus.

AVEVA MES on väga paindlik ja valdkondadeülene süsteem, mis aitab:

  • parandada üldist efektiivsust kuni 20%;
  • pikendada katkestusteta tööaega 30%-ni;
  • vähendada tootmiskulusid viiendiku (1/5) võrra;
  • suurendada tootlikkust kuni 10%;
  • parandada nii protsesside kui toodete ja klienditeeninduse kvaliteeti 30% võrra.


Seega paraneb nii protsesside kui toodete ja klienditeeninduse kvaliteet kuni 30 protsendi võrra. Aveva MES oleks nagu mingi imesüsteem… Tegelikult pole siin mingit imet.

Mis on Aveva MES?

AVEVA MES (Manufacturing Execution System – tootmisjuhtimise süsteem) on IT-lahendus, mille eesmärgiks on tootmisandmete analüüsi ja töötluse ning protsesside planeerimise abil maksimeerida efektiivsust. Hästi planeeritud protsessid vähendavad seisakuid ja erinevad tootmisprotsesside plaanid võimaldavad tooteid kiiresti asendada. Lihtne juhtimine tagab operaatorite ja juhtkonna efektiivsema töö ning vähendab kasulikku tööaega raiskava paberitöö mahtu.

Kuna AVEVA MES põhineb pilvetehnoloogial, saab protsesse juhtida mis tahes seadmest, isegi nutitelefonist, füüsiliselt tootmisruumidest eemal viibides. See lühendab operaatorite reageerimisaega tootmisprotsessides ette tulevate intsidentide korral.

AVEVA MES on paindlik süsteem, mida on lihtne kohandada mitmesuguste tootmisettevõtete jaoks, olenemata sellest, kas nad toodavad toiduaineid või keerukaid masinaid (mida keerulisem on tootmine, seda rohkem tuleb erinevaid tootmisliine omavahel ühildada).

Kes kasutab AVEVA MESi lahendusi?

AVEVA MES-süsteem on mõeldud operaatoritele ja keskastme juhtidele, kes tegelevad tootmisprotsessi planeerimise, arendamise, teostamise ning kvaliteedikontrolliga. Süsteemi teatud osi saab oma töös kasutada ka ettevõtte juhtkond, peamiselt puudutab see andmete analüüsi ja statistikat. See tähendab, et juhtidele on olulised efektiivsuse kasvuprotsendid, kuid nad ei pea hoolima masina nr. 15 üldisest efektiivsusest ja kõigist viiest andurist, mis on kinnitatud 15. masina külge ja mis saadavad andmeid seisakuaja, toodetud osade arvu, puuduvate materjalide tarnehäirete jms kohta.

AVEVA MES on hõlpsasti integreeritav ERP (Enterprise Resources Planning – ettevõtte ressursiplaneerimine) või ärijuhtimisrakendustega, mis ühendavad tootmisprotsessid töötajate, logistika ja muidugi ka finantstulemustega.

Miks vajab iga tootmisettevõte MESi?

Maailmas on rohkem kui üks MES-süsteem, kuid AVEVA on äärmiselt paindlik ja lihtne. Seetõttu saab seda rakendada nii väikestes tootmisettevõtetes kui ka tohutusuurtes tehastes, kus on äärmiselt keerukad tootmisprotsessid, robotliinid jne. Põhjuseid on rohkem kui üks:

1. AVEVA MES vähendab tootmisprotsessi aega;
2. süsteem vähendab andmete sisestamisele kuluvat aega või elimineerib selle üldse;
3. parandab toote kvaliteeti, sest kõik protsessid töötavad täpsemini ja defektide tõenäosus väheneb;
4. parandab operaatorite töötingimusi ja efektiivsust;
5. aitab tootmisprotsesse paremini planeerida;
6. vähendab tootmisliinide käivitamise aega ja kulusid;
7. parandab mitme protsessi sünkroniseerimist ja ajastamist;
8. vähendab paberaruannetele kuluvat aega ja mõnikord elimineerib selle täiesti;
9. aitab tõhusamalt tööjõudu kasutada;
10. AVEVA MES edastab kõik vajalikud andmed juhtkonnale või muudesse ärijuhtimissüsteemidesse.
AVEVA MESi juurutavad volitatud esindajad, kes süvenevad iga tootmisettevõtte vajadustesse ja tööprotsessidesse. Selle süsteemi eesmärgiks on parandada tõhusust ja ennetada võimalikke tootmisvigu, seisakuid ning muid probleeme.