Kuidas valida õiget kaitselülitit

Kuidas valida õiget kaitselülitit

Kuidas valida õiget kaitselülitit

Kaitselüliteid kasutatakse laialdaselt elektrilistes paigaldistes ja elektrikilpides. Turul on palju erinevaid kaitselülitite tootjaid ja infot selle kohta, mis tingimustes millist kaitselülitit kasutada. Mida pidada silmas kaitselüliti valimisel? Kuidas eristada profikasutusse sobivat ja mittesobivat kaitselülitit?

Vaata Chinti kaitselüliteid Klinkmanni e-poes. 

Lai kasutajaskond

Elektrikilpides ei ole soovitatav kasutada tooteid, millel puudub lai kasutajaskond.

Soovitus. Veendu, et huvipakkuval tootel on lai kohalik kasutajaskond. Küsi toote kasutajaskonna referentse.

Rahvusvahelised sertifikaadid

Sertifikaadid tõestavad, et tooteid on päriselt testitud. Näiteks DNV sertifikaadiga kinnitatud tooted sobivad paigaldamiseks kõigile DNV GL klassifitseeritud laevadele ja avamere paigaldistele. Sertifikaadid väljastatakse tootegruppidele ning neist levinuimad on CCC, CE, CB, SAA, SGS, TÜV, DNV, DVE, KEMA, UL. Toodetel peab kindlasti olema CE sertifikaat ja üks rahvusvaheliselt tunnustatud sertifikaat.

Soovitus. Kontrolli, kas tootel on CE sertifikaat ja vähemalt üks rahvusvaheliselt tunnustatud sertifikaat.

Tootesertifikaadi väljastaja

Sertifikaadi väljastajaks peab olema sõltumatu organisatsioon, mitte tootja ise.

Soovitus. Kontrolli, kas vajalik rahvusvaheline sertifikaat on olemas, küsi näha selle koopiat ja veendu, et selle väljastajaks ei oleks tootja ise.

Vastavus standarditele

Levinuimateks kaitselülitite valdkonda reguleerivateks standarditeks on IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 ja UL1077 (USA turg). Standardid on loodud selleks, et oleks tagatud toodete kvaliteet ja ohutus. Eestis kasutatavad tooted peavad vastama IEC/EN 60898-1 standardile, tööstuses kasutatavad tooted IEC/EN 60947-2 standardile.

Soovitus. Kontrolli, kas tavakasutuses kasutatav kaitselüliti vastab 60898-1 ja tööstuskasutuses kasutatav kaitselüliti IEC/EN 60947-2 standardile.

Rikkevoolukaitsmed ja kombikaitsmed: eelista A tüüpi AC tüübile!

AC tüüpi kaitsed on siiani Eestis laialdaselt kasutusel. Antud kaitsed suudavad tuvastada ja reageerida vaid vahelduvvoolule. Tänapäeval on aga kodudes kasutusel palju alalisvoolu seadmeid – LED valgustid, invertermootoritega pesumasinad ja kuivatid, 12V alalisvoolu elektroonika laadijad jpm. Taolised seadmed võivad tekitada pulseerivat alalisvoolu lekkevoolu, mida AC tüüpi seade ei suuda tuvastada ja seetõttu on kaitse rakendumine häiritud. Viimane võib aga inimestele väga ohtlik olla.

A tüüpi kaitsmed suudavad aga nii tuvastada pulseerivat alalisvoolu lekkevoolu kui ka sellele optimaalselt reageerida. Põhjamaades on A tüübi kasutamine muutunud standardiks. A tüübi kasutamist nõuavad kodumajapidamise seadmete puhul kõik suured brändid – Bosch, Siemens jne ja riikidest nt Põhjamaad ja Saksamaa (viimastes on AC tüüpi kaitsmete kasutamine täiesti keelatud).

Soovitus. Kontrolli toote vastavust just A, mitte vaid AC tüübi nõuetele. Kõige kiiremini saad seda teha õige märgise tuvastamise alusel – sobival A tüüpi tootel on kahe ja sobimatul AC tüüpi tootel ühe lainega märgis (vt ikoone).

Chint’i kaitselülitid vastavad ülalkirjeldatud nõuetele

Chint’i kvaliteetsed ja kuluefektiivsed kilbikomponendid vastavad kõigile ülalkirjeldatud nõuetele ja on Põhja-Euroopas laialdaselt kasutuses ehituses, tööstuses, raudteedel jm valdkondades. Chint’i komponentide puhul on seepärast tegemist turvalise ostuga.

  • Maailma juhtiv elektrikilpide komponentide tootja
  • Esindatud 140 riigis
  • Kontsernis üle 35 000 töötaja
  • 2019. a käive üle 10,5 miljardit USA dollarit
  • Kuulub 50 suurima Aasia börsil noteeritud ettevõtte hulka
  • Vastavus kvaliteedistandarditele ISO 9001, ISO 14001 ja OHSAS 18001 

Veendu, et kasutad kaitselüliteid ja kilbikomponente, millel on vajalikud sertifikaadid ning palju eestisiseseid soovitajaid ja kasutajaid.

Veendu, et kaitselülititele on sertifikaadi väljastanud sõltumatu organisatsioon, mitte tootja ise.

AC tüüpi kaitsed ei suuda tuvastada lekkevoolu ja seetõttu on kaitsme rakendumine häiritud. Viimane võib aga inimestele väga ohtlik olla. Veendu, et kasutad a tüüpi kaitset.